Kamnářská akademie započala, ale …

V měsíci březnu započal nový ročník vzdělávání pro kamnáře, který jsme pojali trochu jinak a svoje představy jsme předem avizovali. Snahou je, a stále to platí, že chceme podporovat řemeslo kamnář a kamnářům umožnit, aby mohli držet krok i s legislativou a novými trendy.  Myšlenka jistě dobrá, ale …

Protože byly požadavky od kamnářů přesunout termíny z podzimu (kdy je hodně práce a není prostor na nic jiného) na jaro, tak jsme se přizpůsobili. Nejprve jsme uskutečnili školení 8.3. v Mělníku, 16.3. ve Velkých Bílovicích (hostem byl Ing. arch. Vladimír Institoris) a nakonec 24.3. v Ostravě.

Jaké však bylo naše překvapení, že zájem kamnářů byl malý a většina se opět vymlouvala na množství práce. Přitom se jedná o závažná témata jako např. nový zákon o hasičích, který se zásadním způsobem dotýká kominíků a potažmo kamnářů a klade požadavky na práci a změnu dosavadní praxe. Ale o co konkrétně se bude jednat, vědí jen ti, kteří se školení účastnili. Je zarážející, jak si neumí řemeslník naplánovat svoji práci a vyšetřit jeden den volna pro nové informace, které jsou určeny pro jeho růst a kvalitu práce.

Je zřejmé, že v dnešní době, kdy internet přináší mnoho informací, tak pro mnohé (asi i kamnáře) se stává všelékem, kdy si mnozí myslí, že se zde dozví vše, co potřebují. Ano, jako encyklopedie internet fungovat může, a jistě i funguje. Ale analýzy problémů, výměny zkušeností, konzultace konkrétních případů a řešení, odbornou pomoc a další aktivity pro svou každodenní praxi však zde nenajdou.

Po vyhodnocení daného stavu (a je tomu i jinde, kdy odborná školení přilepují například ke konání valné hromady, aby byla zajištěna účast) jsme se rozhodli během měsíců duben a květen realizovat školení na téma „metodiky navrhování topidel“, což souvisí i se změnami, o kterých píšeme v tomto článku. Tím uzavřeme pomoc pro všechny a nadále budeme již jen spolupracovat s aktivně spolupracujícími firmami s ČKI.

Dochází k určité selekci, která nám ukáže, kdo má zájem a kdo jen hasí své problémy bez jakékoliv spolupráce. Pro aktivní firmy zajistíme trvalý servis aktuálních informací, které budeme zasílat přes již zmiňovaný internet, dále poradenskou činnost a pokud si to vyžádá situace, tak i osobní setkání. Formy kontaktu a spolupráce se budou upřesňovat.

Před námi je mnoho změn a výzev a jen ti připravení je zvládnou bez ztrát a problémů. Přeji vám správné rozhodnutí a hodně zákazníků.

 

 

 

Cílem sdružení je podporovat a rozvíjet činnosti související s řemeslem kamnář

 

 

Copyright © 2013 ČESKÝ KAMNÁŘSKÝ INSTITUT, z.s.